Vasasvahn i Sälen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 42 131 | 42 131 | 29 724 | 615 621 | 680 509 | 1 364 852 | 1 556 448 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 42 131 | 42 131 | 29 724 | 615 621 | 680 509 | 1 364 852 | 1 556 448 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | — | 250 520 | 216 916 | 735 683 | 733 913 |
| Långfristiga skulder | 7 669 | 14 138 | 0 | — | — | 17 000 | 17 000 |
| Summa skulder | 7 669 | 14 138 | 0 | 344 520 | 310 916 | 846 683 | 844 913 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 375 | −6 469 | −5 938 | 226 127 | 98 492 | 148 576 | 193 366 |
| Summa eget kapital | 34 462 | 27 993 | 29 724 | 271 101 | 369 593 | 518 169 | 711 535 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 1 615 389 | 2 202 655 | 2 419 000 | 3 533 000 |
| Rörelseresultat | −5 375 | −6 469 | −5 938 | 379 007 | 125 705 | 189 818 | 244 688 |
| Resultat före skatt | −5 375 | −6 469 | −5 938 | 285 360 | 125 317 | 187 584 | 244 394 |
| Årets resultat | −5 375 | −6 469 | −5 938 | 226 127 | 98 492 | 148 576 | 193 366 |
| Personalkostnader | — | — | — | 38 420 | 34 368 | 6 841 | 4 874 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vasasvahn i Sälen AB
Översikt
Vasasvahn i Sälen AB (org.nr 556190-8897) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1975 och har funnits i 50 år. Säte enligt registret: Sälen. Bransch enligt SCB: detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 533 000 kr, vilket är 46,1 % mer än året innan (2 419 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 193 366 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 556 448 kr och det egna kapitalet 711 535 kr (soliditet 45,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.