STAB Teknik i Malmö AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 43 380 899 | 21 273 871 | 24 262 277 |
| Årets resultat | 1 038 700 | 649 182 | 856 047 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Summa tillgångar | 12 162 366 | 12 473 086 | 11 330 863 |
| Summa skulder | 2 976 371 | 2 637 908 | 2 039 639 |
| Summa eget kapital | 9 185 995 | 9 835 178 | 9 291 224 |
| Anställda | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: STAB Teknik i Malmö Aktiebolag
Översikt
STAB Teknik i Malmö Aktiebolag (org.nr 556190-3435) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1975 och har funnits i 51 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: återvinning av källsorterat material (SNI 38214).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 24 262 277 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (21 273 871 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 25,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 856 047 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 330 863 kr och det egna kapitalet 9 291 224 kr (soliditet 82,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.