Wallmans Gatukök i Norrköping AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 900 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 629 000 | 6 393 000 | 6 527 000 | 6 807 000 |
| Årets resultat | 979 636 | 872 238 | 587 794 | 614 597 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 188 757 | 4 864 761 | 5 463 970 | 5 592 450 |
| Summa skulder | 332 919 | 316 685 | 328 100 | 244 983 |
| Summa eget kapital | 3 855 838 | 4 548 076 | 5 135 870 | 5 347 467 |
| Anställda | 6 | 5 | 5 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 900 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Wallmans Gatukök i Norrköping Aktiebolag
Översikt
Wallmans Gatukök i Norrköping Aktiebolag (org.nr 556189-0392) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1975 och har funnits i 51 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 807 000 kr, vilket är 4,3 % mer än året innan (6 527 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 614 597 kr (9,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 701 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 5 592 450 kr och det egna kapitalet 5 347 467 kr (soliditet 95,6 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 900 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.