Landernäs Marmor ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 725 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 8 629 060 | 10 192 307 | 11 519 153 | 10 085 987 | 10 636 398 | 8 743 190 | 10 891 520 |
| Summa anläggningstillgångar | 971 621 | 1 084 018 | 1 042 868 | 1 111 549 | 1 013 223 | 991 572 | 1 102 938 |
| Summa tillgångar | 9 600 681 | 11 276 325 | 12 562 021 | 11 197 536 | 11 649 621 | 9 734 762 | 11 994 458 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 5 001 547 | 5 381 788 | 7 611 277 | 7 689 833 | 8 093 196 | 7 242 910 | 8 634 592 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 102 340 | 5 839 933 | 8 502 756 | 8 581 312 | 8 984 675 | 7 295 389 | 8 687 071 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 130 | 938 051 | 1 022 873 | 281 958 | 48 723 | −225 574 | 868 014 |
| Summa eget kapital | 4 498 341 | 5 436 392 | 4 059 265 | 2 616 224 | 2 664 946 | 2 439 373 | 3 307 387 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 21 970 000 | 24 480 000 | 29 684 000 | 29 304 000 | 26 125 000 | 22 107 000 | 27 817 000 |
| Rörelseresultat | −480 857 | 1 601 977 | 1 727 520 | 573 212 | 74 166 | −1 093 564 | 1 054 139 |
| EBITDA | −435 022 | 1 650 801 | 1 803 004 | 680 480 | 209 401 | −989 867 | 1 156 730 |
| Resultat före skatt | 3 832 | 1 197 902 | 1 292 520 | 410 184 | 74 676 | −225 574 | 1 059 558 |
| Årets resultat | 1 130 | 938 051 | 1 022 873 | 281 958 | 48 723 | −225 574 | 868 014 |
| Personalkostnader | 6 872 920 | 7 558 355 | 8 885 123 | 9 052 876 | 8 417 238 | 7 197 733 | 8 151 486 |
| Avskrivningar | 45 835 | 48 824 | 75 484 | 107 268 | 135 235 | 103 697 | 102 591 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 11 | 12 | 15 | 15 | 14 | 12 | 13 |
| Föreslagen utdelning | — | 2 400 000 | 1 725 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Landernäs Marmor AB
Översikt
Landernäs Marmor AB (org.nr 556186-5659) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1974 och har funnits i 52 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för byggnadsändamål (SNI 23701).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 27 817 000 kr, vilket är 25,8 % mer än året innan (22 107 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 868 014 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 13 (året innan: 12). Nettoomsättningen per anställd var 2 139 769 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 994 458 kr och det egna kapitalet 3 307 387 kr (soliditet 27,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.