Einar Gustavssons Busstrafik AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 341 174 | 3 389 214 | 4 663 234 | 3 409 729 | 3 278 969 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 082 131 | 10 295 695 | 8 571 711 | 10 248 480 | 9 736 657 |
| Summa tillgångar | 16 423 305 | 13 684 909 | 13 234 945 | 13 658 209 | 13 015 626 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 580 181 | 2 103 815 | 2 123 740 | 1 839 375 | 1 804 778 |
| Långfristiga skulder | 7 709 220 | 5 651 846 | 4 750 938 | 4 632 490 | 3 313 746 |
| Summa skulder | 15 260 401 | 12 521 661 | 11 927 034 | 12 113 200 | 10 962 420 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 | 344 | 144 663 | 237 098 | 508 197 |
| Summa eget kapital | 1 162 904 | 1 163 248 | 1 307 911 | 1 545 009 | 2 053 206 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 012 125 | 9 448 751 | 11 271 822 | 9 936 038 | 10 082 904 |
| Rörelseresultat | −102 338 | 9 846 | 685 976 | 1 046 486 | 1 016 994 |
| EBITDA | 2 215 615 | 1 930 970 | 2 409 961 | 2 697 520 | 2 848 817 |
| Resultat före skatt | 1 | 344 | 144 663 | 272 972 | 646 171 |
| Årets resultat | 1 | 344 | 144 663 | 237 098 | 508 197 |
| Personalkostnader | 1 649 892 | 2 566 704 | 3 223 175 | 3 250 686 | 3 204 749 |
| Avskrivningar | 2 317 953 | 1 921 124 | 1 723 985 | 1 651 034 | 1 831 823 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 6 | 6 | 7 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Einar Gustavssons Busstrafik Aktiebolag
Översikt
Einar Gustavssons Busstrafik Aktiebolag (org.nr 556184-9877) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1973 och har funnits i 52 år. Säte enligt registret: Mullsjö. Bransch enligt SCB: reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49310).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 082 904 kr, vilket är 1,5 % mer än året innan (9 936 038 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 508 197 kr (5,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 680 484 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 015 626 kr och det egna kapitalet 2 053 206 kr (soliditet 15,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.