Aluminium Casting Unnaryd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 204 378 000 | 177 801 000 | 151 799 000 | 128 716 000 | 140 566 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 97 431 000 | 92 320 000 | 80 172 000 | 72 124 000 | 54 211 000 |
| Summa tillgångar | 301 809 000 | 270 121 000 | 231 971 000 | 200 840 000 | 194 777 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 221 546 000 | 194 475 000 | 161 978 000 | 154 269 000 | 126 449 000 |
| Långfristiga skulder | 40 860 000 | 33 634 000 | 26 591 000 | 16 543 000 | 38 150 000 |
| Summa skulder | 263 905 000 | 228 110 000 | 188 569 000 | 171 590 000 | 164 600 000 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 8 807 000 | 4 107 000 | 1 391 000 | −14 151 000 | 927 000 |
| Summa eget kapital | 37 904 000 | 42 011 000 | 43 402 000 | 29 250 000 | 30 177 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 432 686 000 | 534 643 000 | 611 824 000 | 503 752 000 | 414 350 000 |
| Rörelseresultat | −17 238 000 | −33 267 000 | −2 093 000 | −19 605 000 | 6 674 000 |
| Resultat före skatt | 9 735 000 | 3 941 000 | 2 281 000 | −14 151 000 | 927 000 |
| Årets resultat | 8 807 000 | 4 107 000 | 1 391 000 | −14 151 000 | 927 000 |
| Personalkostnader | 8 512 000 | 8 197 000 | 9 988 000 | 10 091 000 | 9 040 000 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 225 | 209 | 218 | 190 | 166 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aluminium Casting Unnaryd AB
Översikt
Aluminium Casting Unnaryd AB (org.nr 556179-0717) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1973 och har funnits i 53 år. Säte enligt registret: Unnaryd. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon (SNI 29320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 414 350 000 kr, vilket är 17,7 % mindre än året innan (503 752 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 927 000 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 166 (året innan: 190). Nettoomsättningen per anställd var 2 496 084 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 194 777 000 kr och det egna kapitalet 30 177 000 kr (soliditet 15,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.