Mörsils Åkeri AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 919 000 | 11 222 000 | 10 861 000 | 11 981 000 | 9 853 000 |
| Årets resultat | 1 169 817 | 914 727 | 781 748 | 1 030 627 | 990 522 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 16 244 160 | 15 497 009 | 14 555 473 | 20 901 045 | 16 247 934 |
| Summa skulder | 9 196 659 | 7 534 781 | 6 211 496 | 11 526 441 | 6 882 808 |
| Summa eget kapital | 7 047 501 | 7 962 228 | 8 343 977 | 9 374 604 | 9 365 126 |
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 000 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mörsils Åkeri Aktiebolag
Översikt
Mörsils Åkeri Aktiebolag (org.nr 556176-3714) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1973 och har funnits i 53 år. Säte enligt registret: Mörsil. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 853 000 kr, vilket är 17,8 % mindre än året innan (11 981 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 990 522 kr (10,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 4 926 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 247 934 kr och det egna kapitalet 9 365 126 kr (soliditet 57,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.