Ellagro Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 553 498 | 51 459 529 | 52 836 305 |
| Årets resultat | 1 655 028 | 2 136 278 | 2 166 919 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Summa tillgångar | 24 220 066 | 22 756 493 | 23 375 121 |
| Summa skulder | 18 791 763 | 18 191 912 | 16 643 621 |
| Summa eget kapital | 5 428 303 | 4 564 581 | 6 731 500 |
| Anställda | 33 | 31 | 28 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ellagro Västerås AB
Översikt
Ellagro Västerås AB (org.nr 556174-7113) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1973 och har funnits i 53 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 52 836 305 kr, vilket är 2,7 % mer än året innan (51 459 529 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 2 166 919 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 28 (året innan: 31). Nettoomsättningen per anställd var 1 887 011 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 23 375 121 kr och det egna kapitalet 6 731 500 kr (soliditet 28,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.