F.M-Bildelar AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 374 374 | 2 268 263 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 537 266 | 2 477 313 |
| Summa tillgångar | 4 911 640 | 4 745 576 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 888 108 | 1 918 875 |
| Långfristiga skulder | 1 965 985 | 1 688 156 |
| Summa skulder | 3 854 093 | 3 607 031 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 172 | 80 999 |
| Summa eget kapital | 1 057 547 | 1 138 545 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 14 810 960 | 15 582 834 |
| Rörelseresultat | −28 307 | 225 721 |
| EBITDA | 120 970 | 363 669 |
| Resultat före skatt | 9 472 | 108 963 |
| Årets resultat | −3 172 | 80 999 |
| Personalkostnader | 6 164 571 | 6 130 517 |
| Avskrivningar | 149 277 | 137 948 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 10 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: F.M-Bildelar Aktiebolag
Översikt
F.M-Bildelar Aktiebolag (org.nr 556168-9620) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1972 och har funnits i 54 år. Säte enligt registret: Getinge.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 582 834 kr, vilket är 5,2 % mer än året innan (14 810 960 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 80 999 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10. Nettoomsättningen per anställd var 1 558 283 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 745 576 kr och det egna kapitalet 1 138 545 kr (soliditet 24,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.