Kyltjänst i Alingsås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 375 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 423 339 | 9 887 486 | 8 205 707 | 7 736 453 | 8 068 246 |
| Årets resultat | 353 801 | 662 692 | 637 087 | 766 521 | 746 611 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 335 814 | 3 267 985 | 3 065 611 | 3 222 557 | 3 558 001 |
| Summa skulder | 1 520 344 | 2 149 823 | 1 670 362 | 1 420 787 | 1 369 620 |
| Summa eget kapital | 815 470 | 1 118 162 | 1 395 249 | 1 801 770 | 2 188 381 |
| Anställda | 5 | 5 | 4 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 360 000 | 360 000 | 360 000 | 360 000 | 375 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kyltjänst i Alingsås AB
Översikt
Kyltjänst i Alingsås AB (org.nr 556168-0223) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1972 och har funnits i 54 år. Säte enligt registret: Alingsås. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 068 246 kr, vilket är 4,3 % mer än året innan (7 736 453 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 746 611 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 689 415 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 558 001 kr och det egna kapitalet 2 188 381 kr (soliditet 61,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 375 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.