Lundins Snickerifabrik i Hestra AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 18 354 143 | 20 747 043 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 541 292 | 3 912 951 |
| Summa tillgångar | 21 895 435 | 24 659 994 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 377 163 | 4 354 791 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 10 733 406 | 11 894 594 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 766 808 | 3 103 371 |
| Summa eget kapital | 11 162 029 | 12 765 400 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 22 038 000 | 27 336 000 |
| Rörelseresultat | 2 534 234 | 3 583 393 |
| EBITDA | 3 069 843 | 4 128 791 |
| Resultat före skatt | 2 266 174 | 4 026 739 |
| Årets resultat | 1 766 808 | 3 103 371 |
| Personalkostnader | 7 674 530 | 9 297 732 |
| Avskrivningar | 535 609 | 545 398 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 10 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lundins Snickerifabrik i Hestra Aktiebolag
Översikt
Lundins Snickerifabrik i Hestra Aktiebolag (org.nr 556155-2257) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1971 och har funnits i 54 år. Säte enligt registret: Hestra. Bransch enligt SCB: tillverkning av köksinredningar (SNI 31004).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 27 336 000 kr, vilket är 24,0 % mer än året innan (22 038 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 3 103 371 kr (11,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 10. Nettoomsättningen per anställd var 2 733 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 24 659 994 kr och det egna kapitalet 12 765 400 kr (soliditet 51,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.