Tandia-Laboratoriet AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 6 339 134 | 9 490 939 | 10 165 271 |
| Summa anläggningstillgångar | 242 295 | 111 111 | 109 806 |
| Summa tillgångar | 6 581 000 | 9 313 000 | 10 275 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 4 159 318 | 5 379 496 | 3 967 561 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 4 638 889 | 6 116 446 | 5 655 484 |
| Aktiekapital | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 429 179 | 1 254 443 | 1 422 962 |
| Summa eget kapital | 1 942 111 | 3 196 554 | 4 619 516 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 13 049 000 | 11 941 000 | 10 546 000 |
| Rörelseresultat | 2 186 565 | 2 176 049 | 2 678 909 |
| EBITDA | 2 328 644 | 2 307 251 | 2 680 214 |
| Resultat före skatt | 1 712 972 | 1 592 053 | 1 832 473 |
| Årets resultat | 1 429 179 | 1 254 443 | 1 422 962 |
| Personalkostnader | 4 171 890 | 3 888 384 | 3 298 623 |
| Avskrivningar | 142 079 | 131 202 | 1 305 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 9 | 9 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tandia-Laboratoriet Aktiebolag
Översikt
Tandia-Laboratoriet Aktiebolag (org.nr 556155-2166) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1971 och har funnits i 54 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: tillverkning av tandproteser (SNI 32502).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 10 546 000 kr, vilket är 11,7 % mindre än året innan (11 941 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,1 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 1 422 962 kr (13,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 7 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 506 571 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 275 000 kr och det egna kapitalet 4 619 516 kr (soliditet 45,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.