Vema Handel AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 18 820 | 1 156 599 | 509 310 | 355 455 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 419 002 | 7 558 802 | 7 810 302 | 4 902 744 |
| Summa tillgångar | 9 437 822 | 8 715 401 | 8 319 612 | 5 258 199 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 423 342 | 0 | 0 | 17 250 |
| Långfristiga skulder | 208 886 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 1 324 228 | 412 000 | 112 000 | 77 250 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 220 184 | 189 807 | 182 495 | −3 026 663 |
| Summa eget kapital | 8 113 594 | 8 303 401 | 8 207 612 | 5 180 949 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −57 512 | −68 326 | −48 965 | −47 960 |
| Resultat före skatt | 278 593 | 251 532 | 237 253 | −3 024 307 |
| Årets resultat | 220 184 | 189 807 | 182 495 | −3 026 663 |
| Personalkostnader | −1 267 | 0 | 0 | 1 000 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vema Handel Aktiebolag
Översikt
Vema Handel Aktiebolag (org.nr 556148-9815) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1971 och har funnits i 55 år. Säte enligt registret: Vemdalen. Bransch enligt SCB: utformning av byggprojekt (SNI 68120).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 026 663 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 258 199 kr och det egna kapitalet 5 180 949 kr (soliditet 98,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.