Trelund & Runes Bil AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 117 891 000 | 148 724 000 | 138 303 000 | 123 508 000 |
| Årets resultat | 2 056 655 | 2 509 290 | 2 363 132 | 1 795 814 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 40 098 784 | 42 229 002 | 46 929 549 | 36 600 958 |
| Summa skulder | 25 365 832 | 27 186 760 | 31 724 175 | 21 799 770 |
| Summa eget kapital | 14 732 952 | 15 042 242 | 15 205 374 | 14 801 188 |
| Anställda | 10 | 9 | 10 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | 2 200 000 | — | 2 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Trelund & Runes Bil Aktiebolag
Översikt
Trelund & Runes Bil Aktiebolag (org.nr 556141-6818) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1970 och har funnits i 55 år. Säte enligt registret: Habo. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 123 508 000 kr, vilket är 10,7 % mindre än året innan (138 303 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 795 814 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 10. Nettoomsättningen per anställd var 12 350 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 36 600 958 kr och det egna kapitalet 14 801 188 kr (soliditet 40,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 2 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.