Hasselstad Motor AktiebolagAktiv

556138-1277AktiebolagRegistrerat 1970KALLINGE

Finansiell översikt

2 486 000 kr+4,1%
Omsättning 2024
+2,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2024
01 mn2 mn3 mn2021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
2021202220232024
Nettoomsättning2 323 0002 358 0002 388 0002 486 000
Årets resultat1 1905 33128 8185 082
Balanserat resultat————
Summa tillgångar2 523 4352 532 1842 502 9892 530 183
Summa skulder494 104497 522439 510461 621
Summa eget kapital2 029 3312 034 6622 063 4792 068 562
Anställda3333
Föreslagen utdelning—000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i KALLINGE

Sammanfattning: Hasselstad Motor Aktiebolag

Översikt

Hasselstad Motor Aktiebolag (org.nr 556138-1277) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1970 och har funnits i 56 år. Säte enligt registret: Kallinge. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 486 000 kr, vilket är 4,1 % mer än året innan (2 388 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 5 082 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3. Nettoomsättningen per anställd var 828 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 530 183 kr och det egna kapitalet 2 068 562 kr (soliditet 81,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.