Lidhults Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 213 645 | 1 945 406 | 1 991 761 | 2 199 209 | 2 273 760 |
| Summa anläggningstillgångar | 613 721 | 847 834 | 784 929 | 731 662 | 750 454 |
| Summa tillgångar | 2 827 366 | 2 793 240 | 2 776 690 | 2 930 871 | 3 024 214 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 277 390 | 356 138 | 325 885 | 322 567 | 351 914 |
| Långfristiga skulder | 1 580 236 | 1 432 084 | 1 283 932 | 1 248 329 | 1 108 325 |
| Summa skulder | 1 883 626 | 1 824 222 | 1 639 817 | 1 657 896 | 1 619 716 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 183 161 | 25 278 | 167 855 | 136 102 | 131 523 |
| Summa eget kapital | 943 740 | 969 018 | 1 136 873 | 1 272 975 | 1 404 498 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 463 000 | 459 000 | 527 000 | 578 000 | 596 000 |
| Rörelseresultat | 263 497 | 118 176 | 253 272 | 300 158 | 295 692 |
| EBITDA | 315 190 | 170 277 | 316 177 | 353 425 | 336 020 |
| Resultat före skatt | 199 873 | 31 933 | 168 050 | 171 521 | 166 219 |
| Årets resultat | 183 161 | 25 278 | 167 855 | 136 102 | 131 523 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 51 693 | 52 101 | 62 905 | 53 267 | 40 328 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lidhults Fastighets AB
Översikt
Lidhults Fastighets AB (org.nr 556136-5817) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1970 och har funnits i 56 år. Säte enligt registret: Lidhult. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 596 000 kr, vilket är 3,1 % mer än året innan (578 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 131 523 kr (22,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 024 214 kr och det egna kapitalet 1 404 498 kr (soliditet 46,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.