Rafling Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 637 554 | 1 455 134 | 1 217 939 | 1 216 769 | 1 280 775 | 1 216 009 | 1 159 453 |
| Summa anläggningstillgångar | 140 000 | 200 000 | 200 000 | 197 279 | 235 857 | 235 451 | 250 000 |
| Summa tillgångar | 1 777 554 | 1 655 134 | 1 417 939 | 1 414 048 | 1 516 632 | 1 451 460 | 1 409 453 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 282 400 | 177 461 | 145 881 | 160 374 | 155 608 | 141 617 | 123 995 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 382 400 | 277 461 | 245 881 | 260 374 | 255 608 | 241 617 | 223 995 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 244 344 | 282 519 | 394 385 | 381 616 | 487 350 | 448 819 | 375 615 |
| Summa eget kapital | 1 395 154 | 1 377 673 | 1 172 058 | 1 153 674 | 1 261 024 | 1 209 843 | 1 185 458 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 597 000 | 1 529 000 | 1 660 000 | 1 685 000 | 1 739 000 | 1 753 000 | 1 721 000 |
| Rörelseresultat | 415 958 | 361 358 | 498 196 | 547 152 | 566 260 | 567 830 | 456 692 |
| Resultat före skatt | 312 642 | 360 166 | 497 424 | 494 431 | 604 728 | 566 661 | 471 306 |
| Årets resultat | 244 344 | 282 519 | 394 385 | 381 616 | 487 350 | 448 819 | 375 615 |
| Personalkostnader | 847 202 | 905 093 | 928 524 | 922 939 | 925 577 | 932 000 | 940 837 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 600 000 | 400 000 | 380 000 | 500 000 | 400 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rafling Solutions AB
Översikt
Rafling Solutions AB (org.nr 556136-0149) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1970 och har funnits i 56 år. Säte enligt registret: Strömstad. Bransch enligt SCB: detaljhandel med båtar (SNI 47633).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 721 000 kr, vilket är 1,8 % mindre än året innan (1 753 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 375 615 kr (21,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 721 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 409 453 kr och det egna kapitalet 1 185 458 kr (soliditet 84,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.