Magni Mannerstål AktiebolagAktiv

556127-9604AktiebolagRegistrerat 1969ALINGSÅS

Finansiell översikt

113 202 kr−99,4%
Omsättning 2025
−48,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2025
05 mn10 mn15 mn20 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn60 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar44 620 74123 417 18936 831 50036 974 00240 321 99235 582 74735 013 136
Summa anläggningstillgångar———————
Summa tillgångar44 620 74123 417 18936 831 50036 974 00240 321 99235 582 74735 013 136
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder19 574 7874 095 0776 736 7154 280 2476 034 250826 120450 980
Långfristiga skulder———————
Summa skulder19 574 7874 095 0776 806 2155 135 1477 395 1502 333 020593 980
Aktiekapital950 000950 000950 000950 000950 000950 000950 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)6 781 954−5 723 84210 703 1731 813 5701 087 987322 8851 169 429
Summa eget kapital25 045 95419 322 11230 025 28531 838 85532 926 84233 249 72734 419 156
Resultaträkning
Nettoomsättning6 087 79815 867 5191 859 856969 353279 29917 730 028113 202
Rörelseresultat4 199 826−7 121 3159 515 639−2 425 489−248 304−661 086−2 139 671
Resultat före skatt6 781 954−5 723 84210 746 1282 351 0721 503 109393 7631 567 036
Årets resultat6 781 954−5 723 84210 703 1731 813 5701 087 987322 8851 169 429
Personalkostnader262 729250 367259 041150 976105 436109 736105 436
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda2222111
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Magni Mannerstål Aktiebolag

Översikt

Magni Mannerstål Aktiebolag (org.nr 556127-9604) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1969 och har funnits i 57 år. Säte enligt registret: Alingsås.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 113 202 kr, vilket är 99,4 % mindre än året innan (17 730 028 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 48,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 169 429 kr (1 033 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 113 202 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 35 013 136 kr och det egna kapitalet 34 419 156 kr (soliditet 98,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i ALINGSÅS