Aktiebolaget Lundins VävskedsfabrikAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 315 446 | 239 289 | 283 756 |
| Summa anläggningstillgångar | 60 375 | 310 353 | 305 807 |
| Summa tillgångar | 375 821 | 549 642 | 589 563 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 163 667 | 172 052 | 180 035 |
| Långfristiga skulder | 140 169 | 125 414 | 184 421 |
| Summa skulder | 303 836 | 297 466 | 364 456 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 568 | −69 809 | −27 069 |
| Summa eget kapital | 71 985 | 252 176 | 225 107 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 143 864 | 157 363 | 190 000 |
| Rörelseresultat | 14 174 | −53 216 | −5 134 |
| EBITDA | 14 174 | −53 194 | −566 |
| Resultat före skatt | 568 | −69 809 | −27 069 |
| Årets resultat | 568 | −69 809 | −27 069 |
| Personalkostnader | 184 | 0 | — |
| Avskrivningar | 0 | 22 | 4 568 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aktiebolaget Lundins Vävskedsfabrik
Översikt
Aktiebolaget Lundins Vävskedsfabrik (org.nr 556125-3443) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1969 och har funnits i 57 år. Säte enligt registret: Gånghester. Bransch enligt SCB: tillverkning av verktyg och redskap (SNI 25630).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 190 000 kr, vilket är 20,7 % mer än året innan (157 363 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,9 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 27 069 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 190 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 589 563 kr och det egna kapitalet 225 107 kr (soliditet 38,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.