Construct And Project I Gnesta AktiebolagAktiv

556124-7577AktiebolagRegistrerat 1969JÄRNA

Finansiell översikt

2 383 000 kr+656,5%
Omsättning 2025
+6,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2021

Föreslagen utdelning 150 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar485 099283 824284 411502 72190 562241 901
Summa anläggningstillgångar457 320589 432508 775467 970427 165461 527
Summa tillgångar942 419873 256793 186970 691517 727703 428
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder206 713224 576210 494361 714118 791197 277
Långfristiga skulder198 000182 000165 999150 000133 999118 000
Summa skulder404 713406 576376 493511 714252 790315 277
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)113 66453 974100 01342 284−194 040123 215
Summa eget kapital537 706466 680416 693458 977264 937388 151
Resultaträkning
Nettoomsättning1 783 0001 332 0001 716 0001 698 000315 0002 383 000
Rörelseresultat126 81366 777127 27675 569−175 887139 247
EBITDA163 996104 565183 233116 374−135 082186 885
Resultat före skatt113 66453 974111 52154 050−194 040123 215
Årets resultat113 66453 974100 01342 284−194 040123 215
Personalkostnader461 819341 592359 175430 07859 783529 170
Avskrivningar37 18337 78855 95740 80540 80547 638
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning—150 000————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Construct And Project I Gnesta Aktiebolag

Översikt

Construct And Project I Gnesta Aktiebolag (org.nr 556124-7577) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1969 och har funnits i 57 år. Säte enligt registret: Järna. Bransch enligt SCB: rivning av hus och byggnader (SNI 43110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 383 000 kr, vilket är 657 % mer än året innan (315 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 123 215 kr (5,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 383 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 703 428 kr och det egna kapitalet 388 151 kr (soliditet 55,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.