Fernlöfs Pappershandel AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 972 541 | 2 081 673 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 000 | 29 361 |
| Summa tillgångar | 1 975 541 | 2 111 034 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 493 059 | 583 815 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 493 059 | 583 815 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −103 009 | 44 737 |
| Summa eget kapital | 1 482 482 | 1 527 219 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 020 000 | 3 234 000 |
| Rörelseresultat | −95 008 | 29 324 |
| EBITDA | −95 008 | 29 557 |
| Resultat före skatt | −103 009 | 44 737 |
| Årets resultat | −103 009 | 44 737 |
| Personalkostnader | 1 139 614 | 1 172 032 |
| Avskrivningar | 0 | 233 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fernlöfs Pappershandel Aktiebolag
Översikt
Fernlöfs Pappershandel Aktiebolag (org.nr 556120-7175) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1968 och har funnits i 58 år. Säte enligt registret: Sunne.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 234 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (3 020 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 44 737 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 078 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 111 034 kr och det egna kapitalet 1 527 219 kr (soliditet 72,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.