MCS Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 310 772 000 | 220 658 000 | 165 064 000 | 184 842 000 | 124 989 000 |
| Årets resultat | 6 643 598 | 178 068 | 1 866 833 | 4 402 518 | 468 680 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 44 191 000 | 40 460 000 | 46 552 000 | 38 099 000 | 38 572 967 |
| Summa skulder | 26 457 672 | 24 248 604 | 28 473 771 | 5 618 253 | 5 623 540 |
| Summa eget kapital | 17 733 328 | 16 211 396 | 18 078 229 | 32 480 747 | 32 949 427 |
| Anställda | 15 | 13 | 10 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 1 700 000 | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MCS Sverige AB
Översikt
MCS Sverige AB (org.nr 556116-3584) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1968 och har funnits i 58 år. Säte enligt registret: Ekerö. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 124 989 000 kr, vilket är 32,4 % mindre än året innan (184 842 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 468 680 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 24 997 800 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 38 572 967 kr och det egna kapitalet 32 949 427 kr (soliditet 85,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.