Pump & Hydraulik 1968 ABAktiv

556115-7255AktiebolagRegistrerat 1968VELLINGE

Finansiell översikt

925 895 kr+22,8%
Omsättning 2024/25
+30,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
2024/250 kr
2023/240 kr
2022/230 kr
2021/22150 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning01 198 3241 712 101754 207925 895
Årets resultat−20 697262 900446 19413 483194 776
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar202 316566 6721 155 981890 0401 009 574
Summa skulder20 001121 456414 571135 147159 905
Summa eget kapital182 315445 216741 410754 893849 669
Anställda—————
Föreslagen utdelning—150 000000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Pump & Hydraulik 1968 AB

Översikt

Pump & Hydraulik 1968 AB (org.nr 556115-7255) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1968 och har funnits i 58 år. Säte enligt registret: Vellinge. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 925 895 kr, vilket är 22,8 % mer än året innan (754 207 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 30,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 194 776 kr (21,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 2. Nettoomsättningen per anställd var 121 514 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 009 574 kr och det egna kapitalet 849 669 kr (soliditet 84,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.