Aktiebolaget Göran Walléns MotorverkstadAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 450 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 618 000 | 1 908 000 | 2 199 000 | 2 152 000 | 2 103 000 |
| Årets resultat | −12 032 | 164 203 | 417 948 | 36 558 | 1 336 744 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 3 339 311 | 3 466 730 | 3 640 489 | 3 638 768 | 3 750 695 |
| Summa skulder | 1 759 140 | 2 172 356 | 1 928 167 | 1 889 888 | 665 071 |
| Summa eget kapital | 1 580 171 | 1 294 374 | 1 712 322 | 1 748 880 | 3 085 624 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 450 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Aktiebolaget Göran Walléns Motorverkstad
Översikt
Aktiebolaget Göran Walléns Motorverkstad (org.nr 556106-6464) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1966 och har funnits i 59 år. Säte enligt registret: Bälinge. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 103 000 kr, vilket är 2,3 % mindre än året innan (2 152 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 336 744 kr (63,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 103 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 750 695 kr och det egna kapitalet 3 085 624 kr (soliditet 82,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.