GVG Interactive ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 360 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 994 432 | 622 816 | 581 676 | 594 134 | 677 248 |
| Årets resultat | 18 240 779 | −781 535 | −196 006 | 321 768 | −683 710 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 26 090 053 | 21 591 686 | 20 794 477 | 20 556 667 | 19 300 923 |
| Summa skulder | 138 348 | 121 516 | 120 313 | 120 735 | 148 701 |
| Summa eget kapital | 25 951 705 | 21 470 170 | 20 674 164 | 20 435 932 | 19 152 222 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 3 700 000 | 600 000 | 560 000 | 600 000 | 360 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: GVG Interactive AB
Översikt
GVG Interactive AB (org.nr 556104-9155) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1966 och har funnits i 60 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 677 248 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (594 134 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,0 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 683 710 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 338 624 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 19 300 923 kr och det egna kapitalet 19 152 222 kr (soliditet 99,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 360 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.