byggwalle ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 17 097 348 | 16 993 566 | 17 558 686 | 18 732 213 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 692 738 | 90 241 | 106 049 | 43 781 |
| Summa tillgångar | 20 790 086 | 17 083 807 | 17 664 735 | 18 775 994 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 12 208 373 | 8 518 266 | 11 037 920 | 12 116 647 |
| Långfristiga skulder | 1 165 217 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 17 276 261 | 12 298 937 | 15 248 592 | 15 820 317 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 192 561 | 1 271 044 | 2 231 273 | 2 739 534 |
| Summa eget kapital | 3 513 825 | 4 784 870 | 2 416 143 | 2 955 677 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 69 914 000 | 75 358 000 | 57 184 000 | 71 776 000 |
| Rörelseresultat | 476 247 | 1 543 915 | 3 296 975 | 2 993 222 |
| EBITDA | 522 437 | 1 584 105 | 3 340 589 | 3 040 660 |
| Resultat före skatt | 293 417 | 1 634 924 | 2 863 064 | 3 522 167 |
| Årets resultat | 192 561 | 1 271 044 | 2 231 273 | 2 739 534 |
| Personalkostnader | 9 686 663 | 10 213 345 | 11 258 143 | 10 962 442 |
| Avskrivningar | 46 190 | 40 190 | 43 614 | 47 438 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 15 | 16 | 16 | 16 |
| Föreslagen utdelning | — | 4 600 000 | 2 200 000 | 2 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: byggwalle AB
Översikt
Byggwalle AB (org.nr 556103-8570) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1966 och har funnits i 60 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 71 776 000 kr, vilket är 25,5 % mer än året innan (57 184 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,9 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 2 739 534 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 16. Nettoomsättningen per anställd var 4 486 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 18 775 994 kr och det egna kapitalet 2 955 677 kr (soliditet 15,7 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 2 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.