Viktorssons Cykel & Motor AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 374 384 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa anläggningstillgångar | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 537 356 |
| Summa tillgångar | 861 767 | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 487 383 | 537 356 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 741 517 | 367 127 | 367 127 | 367 127 | 10 000 | 10 000 | 417 127 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 357 127 | 357 127 | 0 |
| Summa skulder | 741 517 | 367 127 | 367 127 | 367 127 | 367 127 | 367 127 | 417 127 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 392 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | −27 |
| Summa eget kapital | 120 250 | 120 256 | 120 256 | 120 256 | 120 256 | 120 256 | 120 229 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 35 000 | 20 000 | 0 | 0 | — | — | — |
| Rörelseresultat | 20 392 | 47 409 | 147 | 0 | 0 | 0 | −27 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Resultat före skatt | 1 392 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | −27 |
| Årets resultat | 1 392 | 6 | 0 | — | 0 | 0 | −27 |
| Personalkostnader | 1 755 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | 27 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Viktorssons Cykel & Motor Aktiebolag
Översikt
Viktorssons Cykel & Motor Aktiebolag (org.nr 556099-1407) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1965 och har funnits i 61 år. Säte enligt registret: Moholm. Bransch enligt SCB: detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar (SNI 47631).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2021 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 27 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 537 356 kr och det egna kapitalet 120 229 kr (soliditet 22,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.