Expresstvätt STHLM ABAktiv

556097-5640AktiebolagRegistrerat 1965HÄGERSTEN

Finansiell översikt

2 713 610 kr−4,0%
Omsättning 2025
+8,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar501 457482 845708 684851 256777 107819 606596 561
Summa anläggningstillgångar0240 770216 627224 720155 959275 469199 034
Summa tillgångar501 457723 615925 3111 075 976933 0661 095 075795 595
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder96 495100 243254 854332 669197 559187 979180 481
Långfristiga skulder0515 290537 830591 353664 410774 410515 000
Summa skulder96 495615 533792 684924 022861 969962 389695 481
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)50 638−296 88024 54519 327−275 857−238 411−632 572
Summa eget kapital404 962108 082132 627151 95471 097132 686100 114
Resultaträkning
Nettoomsättning1 707 1371 258 1812 166 9113 009 9282 771 5492 827 4802 713 610
Rörelseresultat73 170−293 34124 70218 706−287 276−240 283−634 149
EBITDA193 770−246 91190 46387 467−218 515−151 172−557 714
Resultat före skatt64 734−296 88024 54519 327−275 857−238 411−632 572
Årets resultat50 638−296 88024 54519 327−275 857−238 411−632 572
Personalkostnader764 815796 2011 235 1811 874 4922 106 2232 099 1891 748 898
Avskrivningar120 60046 43065 76168 76168 76189 11176 435
Övriga nyckeltal
Anställda2246655
Föreslagen utdelning————000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Expresstvätt STHLM AB

Översikt

Expresstvätt STHLM AB (org.nr 556097-5640) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1965 och har funnits i 61 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: garntillverkning (SNI 13100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 713 610 kr, vilket är 4,0 % mindre än året innan (2 827 480 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 632 572 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 542 722 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 795 595 kr och det egna kapitalet 100 114 kr (soliditet 12,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag