Aktiebolaget Råsnäs KonfektyrerAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 350 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 454 943 | 640 547 | 976 163 | 1 155 868 | 1 442 334 | 1 581 566 | 1 932 403 | 2 370 656 |
| Summa anläggningstillgångar | 787 664 | 756 921 | 726 178 | 747 615 | 705 500 | 671 468 | 638 168 | 604 868 |
| Summa tillgångar | 1 242 607 | 1 397 468 | 1 702 341 | 1 903 483 | 2 147 834 | 2 253 034 | 2 570 571 | 2 975 524 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 77 050 | 101 704 | 129 577 | 128 434 | 114 401 | 214 507 | 101 080 | 84 103 |
| Långfristiga skulder | 630 000 | 598 000 | 566 000 | 534 000 | 502 000 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 756 025 | 748 679 | 744 552 | 711 409 | 665 376 | 214 507 | 101 080 | 84 103 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 153 455 | 162 207 | 309 000 | 234 285 | 290 384 | 556 069 | 430 963 | 421 930 |
| Summa eget kapital | 486 582 | 648 789 | 957 789 | 1 192 074 | 1 482 458 | 2 038 527 | 2 469 491 | 2 891 421 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 279 000 | 1 570 000 | 1 702 156 | 1 841 573 | 1 853 868 | 2 170 939 | 2 099 796 | 2 070 576 |
| Rörelseresultat | 214 630 | 223 376 | 412 197 | 313 097 | 391 519 | 664 947 | 542 403 | 518 102 |
| EBITDA | 244 637 | 254 119 | 442 940 | 348 582 | 433 634 | 698 979 | 575 703 | 551 402 |
| Resultat före skatt | 198 909 | 206 988 | 394 017 | 295 714 | 365 771 | 702 736 | 545 128 | 532 280 |
| Årets resultat | 153 455 | 162 207 | 309 000 | 234 285 | 290 384 | 556 069 | 430 963 | 421 930 |
| Personalkostnader | 523 748 | 644 851 | 686 201 | 799 534 | 751 640 | 645 672 | 739 738 | 762 805 |
| Avskrivningar | 30 007 | 30 743 | 30 743 | 35 485 | 42 115 | 34 032 | 33 300 | 33 300 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 350 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aktiebolaget Råsnäs Konfektyrer
Översikt
Aktiebolaget Råsnäs Konfektyrer (org.nr 556087-0148) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1963 och har funnits i 63 år. Säte enligt registret: Timmernabben. Bransch enligt SCB: tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer (SNI 10820).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 070 576 kr, vilket är 1,4 % mindre än året innan (2 099 796 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 421 930 kr (20,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 035 288 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 975 524 kr och det egna kapitalet 2 891 421 kr (soliditet 97,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 350 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.