Astoria Cinemas Grand ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 3 036 296 | 2 352 731 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 601 412 | 21 454 067 |
| Summa tillgångar | 23 637 708 | 23 806 798 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 301 387 | 2 354 448 |
| Långfristiga skulder | 22 239 120 | 21 271 060 |
| Summa skulder | 23 540 507 | 23 625 508 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −15 511 | 84 089 |
| Summa eget kapital | 97 201 | 181 290 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 582 000 | 3 243 000 |
| Rörelseresultat | 206 755 | 1 372 959 |
| EBITDA | 206 755 | 1 424 045 |
| Resultat före skatt | −15 511 | 84 089 |
| Årets resultat | −15 511 | 84 089 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 51 086 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Astoria Cinemas Grand AB
Översikt
Astoria Cinemas Grand AB (org.nr 556084-2840) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1962 och har funnits i 64 år. Säte enligt registret: Lidingö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 243 000 kr, vilket är 105 % mer än året innan (1 582 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 84 089 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 23 806 798 kr och det egna kapitalet 181 290 kr (soliditet 0,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.