Capra Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 238 039 | 2 121 676 | 441 121 | 1 428 463 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 532 389 | 86 658 745 | 46 238 181 | 17 169 300 |
| Summa tillgångar | 46 770 428 | 88 780 421 | 46 679 302 | 18 597 763 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 6 065 530 | 1 561 688 | 1 649 525 | 114 349 |
| Långfristiga skulder | 18 394 756 | 19 516 745 | 7 447 907 | 10 994 712 |
| Summa skulder | 28 291 973 | 23 826 248 | 10 837 224 | 12 535 660 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 167 245 | 8 175 719 | 10 888 155 | −4 779 976 |
| Summa eget kapital | 18 478 455 | 64 954 173 | 35 842 078 | 6 062 103 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 740 558 | 7 803 618 | 259 678 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 076 841 | 121 789 | −325 357 | −166 652 |
| EBITDA | −1 903 198 | 359 690 | −297 564 | −89 012 |
| Resultat före skatt | 7 305 069 | 8 503 640 | 11 068 392 | −4 752 416 |
| Årets resultat | 7 167 245 | 8 175 719 | 10 888 155 | −4 779 976 |
| Personalkostnader | 578 120 | 171 806 | 34 879 | 0 |
| Avskrivningar | 173 643 | 237 901 | 27 793 | 77 640 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Capra Group AB
Översikt
Capra Group AB (org.nr 556082-7957) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1962 och har funnits i 64 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 4 779 976 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 18 597 763 kr och det egna kapitalet 6 062 103 kr (soliditet 32,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.