Cerado i Malmö AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 7 137 990 | 6 676 678 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 963 027 | 7 199 328 |
| Summa tillgångar | 15 101 017 | 13 876 006 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 6 460 944 | 6 572 047 |
| Långfristiga skulder | 5 023 450 | 2 896 902 |
| Summa skulder | 11 484 394 | 9 468 949 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −476 523 | 790 434 |
| Summa eget kapital | 3 616 623 | 4 407 057 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 26 865 776 | 27 648 691 |
| Rörelseresultat | −331 542 | 1 113 848 |
| EBITDA | 318 874 | 2 230 296 |
| Resultat före skatt | −476 523 | 790 434 |
| Årets resultat | −476 523 | 790 434 |
| Personalkostnader | 3 980 025 | 4 557 339 |
| Avskrivningar | 650 416 | 1 116 448 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cerado i Malmö Aktiebolag
Översikt
Cerado i Malmö Aktiebolag (org.nr 556068-6296) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1959 och har funnits i 67 år. Säte enligt registret: Arlöv. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra pappers- och pappvaror (SNI 17250).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 27 648 691 kr, vilket är 2,9 % mer än året innan (26 865 776 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 790 434 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 7. Nettoomsättningen per anställd var 3 949 813 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 13 876 006 kr och det egna kapitalet 4 407 057 kr (soliditet 31,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.